Przy okazji różnych wydarzeń, warsztatów czy szkoleń, gdzie omawiamy założenia modelu czy ćwiczymy umiejętności związane z transformatywnym podejściem do komunikacji i konfliktu, często okazuje się, że to nie jest „model” tylko coś co mocno rezonuje z doświadczeniem ludzi, osób różnych ścieżek życiowych i profesji. Bo sięga głębiej niż te różnice. To samo słyszę od koleżanek i kolegów, którzy popularyzują model transformatywny w innych częściach świata. Stąd pomysł na przygotowanie cyklu nagrań, które mają przybliżyć to podejście z nadzieją, że pomogą spojrzeć na nasze trudne rozmowy czy konflikty w inny sposób, być może zainspirują jakąś zmianę…
Na początek cykl o komunikacji transformatywnej, czyli działaniu w naszych sytuacjach, a później o mediacji transformatywnej czyli wsparciu innych w rozmowie i konflikcie z pozycji osoby neutralnej i bezpośrednio niezaangażowanej w sytuację.
Pierwsze nagranie jest o fundamentach modelu. O relacyjnym spojrzeniu na konflikt, który widziany jest przede wszystkim jako kryzys w interakcjach międzyludzkich. Kryzys, który nas destabilizuje, osłabia, zamyka i uruchamia reakcje, które pogrążają nas i innych w negatywnej spirali konfliktu. Ale też o mechanizmach transformacji, które wspierają zmianę wewnątrz nas i wpływają na jakość kontaktu z innymi. Każda taka zmiana ma znaczenie, bo zabiera paliwo destrukcyjnym reakcjom, a uruchamia procesy wzmacniania, wyzwalania i otwierania. A co może być ważniejsze niż odzyskiwanie siebie w konflikcie i wychodzenie z mentalnego i emocjonalnego więzienia, w który nas często wpycha? Zachęcam do obejrzenia nagrania na naszym kanale YouTube.
0 komentarzy