Dialog transformatywny
Dialog transformatywny jest procesem w którym facylitator wspiera grupy i społeczności w konflikcie we wzroście interakcji prospołecznych, czyli takich w których ludzie:
- komunikują się jasno i z poczuciem własnej wartości,
- zachowują otwartość na innych nawet gdy mają głębokie różnice zdań
Interakcje prospołeczne nie muszą oznaczać pogodzenia się, przyjaźni czy zażyłych stosunków. To co wydarzy się lub nie wydarzy, na skutek wzajemnych kontaktów, całkowicie zależy od uczestników.
Dialog może obejmować jednostki jako członków grup, sieci społeczne, organizacje lub instytucje. Facylitator wchodzi w kontakt ze społecznością, słucha wielu osób i pomaga ustalić z kim, o czym i w jaki sposób chcą rozmawiać i ewentualnie do czego te rozmowy mają prowadzić. Facylitator pomaga rozmawiać, w zależności od potrzeb uczestników, bez posiadania z góry określonego celu.
Dialog transformatywny jest szansą na poprawę jakości kontaktów społecznych i rozmowę o rzeczach, o których ludzie potrzebują i chcą porozmawiać. To przestrzeń w której uczestnicy mogą usłyszeć innych i być usłyszanym w sposób, który dotąd w ich społeczności nie był możliwy. Dialog transformatywny pomaga umacniać siebie, budować zrozumienie, a także:
- wybrać tożsamości i relacje, które zostały zamknięte na skutek konfliktu
- podejmować decyzje indywidualnie i jako członkowie grup
- odzyskać wolność do uznania człowieczeństwa innych
- nawiązywać pozytywne relacje z osobami z „drugiej strony” i świadomie decydować jak odnosić się do nich w przyszłości
Jeżeli interesuje Cię dialog transformatywny zapraszamy na szkolenia dla mediatorów i rozwijanie umiejętności w kierunku facylitacji wielostronnych sporów. Zachęcamy także do korzystania z naszej czytelni i śledzenia bloga.