Warsztaty komunikacji dla pary

utworzone przez | 3 wrz 2024 | Rodzina, Szkolenia i warsztaty

Związek tworzą ludzie, a gdzie ludzie tam relacje i komunikacja, która nie zawsze jest prosta, a rzadko bezproblemowa. Nie raz uciekamy od trudnych rozmów lub nie wiemy jak je ugryźć. Wtedy rosną wyobrażenia, niedomówienia, wzajemne żale i przeszkody w komunikacji, które oddzielają nie tylko od innych, ale często od tego, co żywe w nas. Samo życie, złożone i nieoczywiste, a jego częścią może też być doskonalenie umiejętności, bez względu na wiek i etap związku. Stąd pomysł na nasze warsztaty.

Zapraszamy na nie pary, które chciałyby po prostu dogadywać się lepiej. Są gotowe wspólnie szukać odpowiednich dla siebie sposobów komunikowania się i razem uczyć się rozmawiać. Będzie praktycznie, życiowo i nieformalnie.

To cykl 2-godzinnych spotkań, podczas których przy wsparciu trenera, będziecie pracować nad Waszą komunikacją w oparciu o doświadczenia, które są dla Was ważne. Mogą to być rozmowy, które w Was zostały lub te do których chcecie się przygotować. Porozmawiamy o tym, co jest możliwe w podobnych sytuacjach, jak sobie z nimi radzić i co robić, żeby wybory wynikały z tego, co uznajemy za wartościowe. Uzupełnieniem będą narzędzia i metody, które wspierają skuteczną komunikację, pomagają we wzajemnym rozumieniu i budują uważność na perspektywę drugiej strony. To umiejętności życiowe, które przydadzą się w każdej rozmowie, nie tylko tej w związku.

Co zawiera pakiet?

4 spotkania po 2 godziny = 8 godzin pracy warsztatowej + spotkanie organizacyjne

Spotkanie organizacyjne (czas trwania: 1,5h, koszt: 200 zł)

To okazja na poznanie się i rozmowę o tym, jakie macie potrzeby, do czego Was zapraszamy i  jaka formuła nauki i warsztatów byłaby dla Was najdogodniejsza. Wspólnie zaprojektujemy przebieg i tematy kolejnych 4 spotkań oraz przedstawimy nasz sposób pracy. Wszystko po to, żebyście mogli z przekonaniem zdecydować, czy taki warsztat Wam odpowiada.

4 spotkania warsztatowe (czas trwania: 4 x 2h = 8h, łączny koszt: 1 200 zł)

Kolejne spotkania to już konkretna praca warsztatowa. W zależności od Waszej decyzji, każde spotkanie może obejmować inny temat (przykłady takich tematów znajdują się poniżej), przez cały cykl możemy pracować nad jednym obszarem albo rozplanować ten wspólny czas jeszcze inaczej – jesteśmy elastyczni, bo zależy nam na przydatności i praktycznym wymiarze warsztatów. Ich celem jest stworzenie Wam komfortowej przestrzeni do pracy nad komunikacją i dostarczenie narzędzi, których rzeczywiście potrzebujecie.

Warsztaty prowadzimy w oparciu o model komunikacji transformatywnej. Możecie poczytać o nim tutaj lub pobrać materiał szkoleniowy z naszej czytelni („Od konfliktu do rozmowy: komunikacja transformatywna w praktyce”)

Zakres merytoryczny

Spotkanie 1 – Przyjrzyjmy się sobie w konflikcie

To przede wszystkim odpowiedź na pytanie jak każde z Was dotychczas doświadczało konfliktu/trudnej rozmowy? Czego one dotyczyły i co oznacza dla każdego z Was trudna rozmowa? Co jest wtedy najtrudniejsze? Co wtedy odczuwacie i czego potrzebujecie? Kto ma zacząć słuchać jeśli każdemu jest tak ciężko? To otwarta rozmowa o tym, jak jest i co to oznacza. O roli emocji i co robić, żeby bardziej świadomie wybierać w miejsce odruchowej reakcji.

To także odniesienie do założeń modelu komunikacji transformatywnej, czyli o tym, z czego wynika trudność w radzeniu sobie w konfliktowych sytuacjach – bo to zupełnie naturalne, że jest nam wtedy niewygodnie.

Spotkanie 2 – Wewnętrzny kompas i budowanie przestrzeni do rozmowy

Jak tworzyć przestrzeń w rozmowie? Jak słuchać innych i siebie? Jaki jest nasz wpływ i za co odpowiadamy? Co jest ważne? Często w konflikcie odruchowo skupiamy się na zmianie innych, a ten moduł zaprasza do powrotu do siebie i refleksji nad własnymi wyborami. To o osobistym fundamencie, dbaniu o granice własne i cudze, uważności na to jak rozmawiamy, mocy słuchania bez osądów i wartości odsłaniania się. Czyli o wszystkim co daje tlen naszym rozmowom.

Spotkanie 3 – Porozmawiajmy o rozmowie

Jak pokazać drugiej stronie, że jestem, słucham i rozumiem, co mówi? Jak budować zrozumienie i otwartość w rozmowie? Jak przenieść rozmowę na inny poziom – bez wytykania sobie błędów, przekrzykiwania i przerzucania się argumentami? O sile odzwierciedlania i wartości niedyrektywnych pytań. To moduł poświęcony treningowi umiejętności komunikacyjnych.

Spotkanie 4 – Jak to powiedzieć?

Jak pokazywać swoją perspektywę w rozmowie? Jak prowadzić niewygodne rozmowy mimo oporu drugiej strony?  Jak zadbać o siebie i jakość swoich relacji z innymi bez poczucia winy i krzywdzenia innych?

To moduł o podejmowaniu trudnych tematów, z zachowaniem równowagi pomiędzy:

działaniem w zgodzie ze sobą– robię to, bo tak czuję i potrzebuję (wewnętrzna moc), a otwartością na innych – robię to, ale widzę Ciebie i szanuję Twoje emocje i potrzeby.

Ćwiczenie wprowadzania własnej perspektywy i podsumowań, które skupiają na istocie rozmowy i rzetelnie prezentują obszary różnic i zgody.

Korzyści z udziału w warsztatach:

– lepsze rozumienie siebie samych i siebie nawzajem, pogłębiona relacja

– większa otwartość na rozmowę o tym, co pod powierzchnią

– większa gotowość do słuchania i mówienia o emocjach i potrzebach

– ogólna poprawa jakości i umiejętności komunikacji

– lepsze rozumienie i radzenie sobie z konfliktowymi sytuacjami

Podsumowanie

Całkowity koszt: 1.400zł (spotkanie organizacyjne + 8 godzin warsztatowej pracy z trenerem), płatność 200zł po spotkaniu organizacyjnym i 1.200zł przelewem do 3 dni przed pierwszym spotkaniem warsztatowym.

Czas trwania: 5 spotkań we wspólnie ustalonych terminach, zazwyczaj w odstępie 1-2 tygodni.

Uczestnicy: warsztat prowadzony jest dla jednej pary

Formuła: stacjonarnie lub online

Prowadzący: Łukasz Kwiatkowski lub Honorata Sądel

0 komentarzy