Projekt: Mediacja włączająca głos dziecka

utworzone przez | 28 paź 2021 | Projekty, Rodzina

Wdrożenie mediacji włączającej głos dziecka jest przewidziane w ramach szerszego projektu „Dziecko w rozwodzie. Dostrzec. Zrozumieć. Wesprzeć.”, realizowanego przez Stowarzyszenie Pelikan.

Celem projektu jest rozpoczęcie procesu zmiany świadomości społecznej odnośnie postępowania przy konfliktach okołorozstaniowych, a w szczególności ochrona dobra dziecka, jego stabilności emocjonalnej, zdolności do tworzenia bliskich relacji i prawidłowego funkcjonowania społecznego w przyszłości.

Pierwszym filarem projektu będzie zastosowanie wypracowanego przez Stowarzyszenie Pelikan sposobu pracy z rodzicami w konflikcie, który generuje przemoc, albo ryzyko przemocy wobec dziecka. Poprzez warsztaty edukacyjne oraz towarzyszenie rodzicom w zmianie, wsparcie indywidualne terapeutów i mediatorów zapewniamy rzeczywisty wzrost ochrony dzieci przed przemocą.

Drugim filarem projektu będzie wdrożenie we współpracy z czeskim ośrodkiem mediacyjnym z Brna, modelu mediacji włączających głos dziecka. Nasi partnerzy z Cech mają wieloletnie doświadczenie w stosowaniu tego modelu na bazie mediacji transformatywnej. Jego skuteczność i wartość społeczną potwierdzają dostępne badania, które wskazują na większą trwałość rozwiązań i wyższy poziom satysfakcji uczestników. Wdrożenie będzie realizowane przez mediatorów naszego Centrum i specjalistów dziecięcych Stowarzyszenia Pelikan.

Trzecim obszarem działań będzie zainicjowanie dyskusji i wymiany doświadczeń wśród przedstawicieli instytucji pracujących z rodzinami na różnych etapach kryzysu okołorozwodowego, które pomogą w budowaniu partnerstw międzyinstytucjonalnych.

Projekt będzie miał dedykowaną stronę internetową, która powstanie na bazie wcześniejszej wersji, będącej efektem nagrodzonej kampanii Stowarzyszenia z 2017 roku o tej samej nazwie. Projekt finansowany z Funduszy EOG w ramach programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Więcej na temat mediacji włączającej głos dziecka możesz dowiedzieć się z materiałów dostępnych w naszej czytelni i na kanale YouTube.

0 komentarzy